ABC niejadka. Część I

Kim jest niejadek?

W ocenie rodziców lub opiekunów niejadek to dziecko, które je niechętnie lub bardzo mało. Często też wybrzydza lub miewa dziwne zachcianki. Na problemy z karmieniem swoich pociech skarży się blisko połowa rodziców, a najwięcej niejadków jest wśród dzieci w wieku 2-4 lata.

Pierwszy rok życia dziecka to okres wzmożonego wzrostu i rozwoju. Niemalże każdy tydzień przynosi nowe centymetry i gramy, a pod koniec pierwszego roku życia niemowlę potraja swoją wag urodzeniową. Później wzrost przybiera inne tempo. Po ukończeniu roku dziecko zazwyczaj zaczyna chodzić - jest to tak wielka i ważna zmiana w jego życiu, że staje się ona dominującą aktywnością. Zafascynowane nowym odkryciem zwyczajnie nie ma czasu na siedzenie w jednym miejscu. Jest to czas smuklenia sylwetki, co rodzice często identyfikują jako nadmierne chudnięcie.

W drugim i trzecim roku życia pojawia się naturalne dążenie dziecka do podkreślenia swojej samodzielności i niezależności. Czynnością, która wpisuje się idealnie w tę siłę prób jest odmowa jedzenia. Dodatkowo, jeśli gorszy apetyt Twojego dziecka sprawia, że poświęcasz mu więcej czasu, możesz być pewna, że nie omieszka z tego skorzystać i będzie wybrzydzać tylko po to, aby Cię mieć blisko siebie. Wiąże się to z odkryciem własnej tożsamości. Dziecko zauważa, że to, co mówi i to, co robi ma wpływ na innych ludzi. Próbuje ustalić swoje miejsce w rodzinie i sprawdza granice swojej wolności.

Oprócz przyczyn fizjologicznych pamiętajmy również o tym, że sezon jesienno-zimowy jest często okresem wzmożonego zaburzenia łaknienia małych dzieci. Po bardzo aktywnych ciepłych miesiącach maluch zaczyna więcej czasu spędzać w domu ze względu na niesprzyjającą pogodę i ograniczony ruch. Te pory roku to także okresy mniej kolorowych posiłków, gdyż nie mamy dostępu do sezonowych warzyw i owoców. Jeśli więc Twoje dziecko wykazuje obniżoną aktywność fizyczną, jego potrzeby żywieniowe także mogą ulec zmianie.

Część dzieci staje się niejadkami na skutek błędnej oceny apetytu przez swoich rodziców. Jeśli dziecko wciąż słyszy od rodziców, że jest niejadkiem, że je za mało - to nawet jeśli niejadkiem nie jest, to się nim staje.

Oczywiście zdarzają się sytuacje, kiedy rodzic powinien zaniepokoić się obniżonym apetytem, związanym z przyczynami zdrowotnymi lub rozwojowymi dziecka. Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko może cierpieć na któreś z poniższych schorzeń, koniecznie skonsultuj się z pediatrą!

  • Alergie pokarmowe - nawet bardzo małe dziecko potrafi połączyć ból brzuszka ze spożyciem konkretnego posiłku i instynktownie odmawiać jedzenia. Niechęć do określonych produktów jest często pierwszym sygnałem alergii i nigdy nie należy jej lekceważyć.
  • Zespół złego wchłaniania – może być przyczyną słabego przybierania na wadze i wpływać na zahamowanie wzrostu pomimo spożywania podstawowych składników odżywczych, szczególnie jeśli towarzyszy temu zmniejszony apetyt i ogólna niechęć do jedzenia.
  • Zbyt niski poziom żelaza – problem najczęściej dotyczy dzieci: od 9 miesiąca życia nawet do 3 roku życia. Żelazo jest składnikiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego i niemowlęta z jego niedoborem będą wykazywały opóźniony rozwój poznawczy i psychoruchowy.
  • Infekcja – w czasie trwania infekcji apetyt dziecka naturalnie spada - jest to zjawisko fizjologiczne. Organizm walczący z infekcją nie ma dodatkowych sił na trawienie, stąd naturalnie eliminuje tę potrzebę poprzez odmowę spożywania posiłków. Sytuację szczególną stanowią infekcje układu moczowego - utrata apetytu przez dziecko jest stopniowa, a sama choroba początkowo nie daje objawów. Jeśli więc Twoje dziecko, które dotychczas nie wykazywało problemów z jedzeniem, nagle utraci apetyt - skontaktuj się z lekarzem i zbadaj dziecku mocz.
  • Problemy z wypróżnianiem – wśród maluchów, które dopiero zaczęły samodzielnie korzystać z toalety występują tzw. zaparcia nawykowe, związane z lękiem dziecka przed załatwieniem swoich fizjologicznych potrzeb. Ciężko zjeść coś nowego skoro w brzuchu zalegają niestrawione resztki poprzedniego posiłku.

 

Autor: Monika Gębarowska

Warto przeczytać

Zawsze piszemy jasno, prosto i zrozumiale. Tworzymy artykuły DLA Was.