Zdrowe dzieci, czyli czy jedzenie ma znaczenie dla zdrowia dzieci?

"Moje dziecko nie lubi warzyw" "najchętniej jadłoby słodycze przez cały dzień", "co zrobić, żeby moje dzieci polubiły warzywa?" - takie stwierdzenia padają z ust większości rodziców małych dzieci. Odpowiednio zbilansowane posiłki małych dzieci spędzają sen z powiek wszystkim rodzicom. Troszczymy się o nasze dzieci i chcemy, żeby były zdrowe i szczęśliwe. Niestety, wielu rodziców w imię "uszczęśliwiania " dzieci popełnia błędy żywieniowe pod postacią słodzonych napoi i słodyczy w każdych ilościach. Co gorsza, nie kojarzą nadmiernego spożywania słodyczy z pogorszeniem apetytu u dzieci, a także niechęci najmłodszych do zdrowszego jedzenia. Jak więc powinna wyglądać zdrowa dieta małego dziecka?
Tak jak w przypadku dorosłych najważniejsze jest śniadanie. Dobrze, gdy dzieci zjedzą coś ciepłego przed wyjściem z domu, niezależnie od aury jaka panuje za oknem. Świetnym pomysłem na dziecięce śniadanie są wszelkie kasze i płatki (oczywiście pełnoziarniste, nie mówimy tu absolutnie o słodkich, pozbawionych wartości odżywczych "płatkach dla dzieci"). Takie płatki można urozmaicać dodatkami w postaci przeróżnych owoców, nasion i orzechów. Na rynku dostępne są płatki jęczmienne, jaglane, gryczane czy owsiane. Warto wprowadzić dzieciom naturalnie bezglutenową, bogatą w krzem kaszę jaglaną. Pełen wachlarz możliwości. Oczywiście dzieciom można podać także kanapki, ale na pieczywie pełnoziarnistym z dodatkiem warzyw (np. pysznymi pastami z roślin strączkowych, sprawdź np. przepis na hummus).
Równie ważne, jak to co jemy jest to w jaki sposób jemy. Przykład idzie z góry - nasze dzieci naśladują nas we wszystkim. Jeśli więc mamy w zwyczaju jedzenie byle czego w pośpiechu, przed ekranem komputera lub telewizora, nasze dzieci będą jadły tak samo. Nauczmy nasze dzieci, że jedzenie to okazja do zacieśniania więzów rodzinnych - wspólne nakrywanie do stołu, gotowanie i jedzenie bez udziału telefonów i laptopów. O innych błędach popełnianych przez rodziców można przeczytać w naszym ebooku 12 rad jak wychować sobie niejadka - ANTYporadnik.
Dieta dzieci nie różni się od diety dorosłych - ważne, by była urozmaicona i naturalna. Powinny przeważać w niej warzywa i pełnoziarniste zboża (najlepiej naturalnie bezglutenowe, tak jak kasza jaglana, ryż, gryka, komosa ryżowa itp.). Komponując zdrowe menu dla całej rodziny nie musimy gotować oddzielnych potraw dla każdego z jej członków. Najważniejsze to wiedzieć jak gotować zdrowo i smacznie - a w tym mogą pomóc gotowe sezonowe listy zakupów czy tygodniowy jadłospis przygotowany przez dietetyka.
No dobrze, ale co ze słodyczami? Jak oduczyć dzieci jedzenia między posiłkami, zapijania cukierków słodzonymi napojami? Wszystko w naszych rękach - dziecięca potrzeba słodyczy bierze się z ich wzmożonego zapotrzebowania energetycznego. Dzieci, co wiedzą wszyscy rodzice, sa w ciągłym ruchu. Nie musimy odcinać dzieci od cukru - wystarczy zamienić oczyszczony cukier na zdrowszy oraz znaleźć zdrowsze zamienniki sklepowych słodyczy. Przygotowywanie zdrowych ciast i ciastek to dodatkowo wspaniała okazja na efektowne spędzenie czasu z dzieckiem.

Więcej artykułów znajdziesz w dziale Zdrowe dzieci.
Sztuka Odżywiania życzy (zdrowego) smacznego!

Warto przeczytać

Zawsze piszemy jasno, prosto i zrozumiale. Tworzymy artykuły DLA Was.