slide 1

               Uczę jak uprościć sobie życie,
               jednocześnie jedząc zdrowo.
               Podpowiadam jak dbać o siebie i swoją rodzinę.

 

slide 2

Uważam, że w zdrowym odżywianiu
najważniejszy jest zdrowy rozsądek.

Uczę jak odżywiać się zdrowo,
i nie zwariować.

slide 3

Z doświadczenia wiem,

że można znacząco poprawić

jakość swojego życia

decydując się nawet na małe zmiany.

slide 4


Uczę j
ak nadać priorytety
następnym krokom
i nie ulec stresowi.

 

10 najciekawszych blogów żywieniowych

blogCodzienne gotowanie domowych obiadów to wyzwanie. Oczywiście czasowe,  ale najwięcej energii pochłania nieśmiertelne pytanie "co dziś na obiad?" Posiłki powinny być urozmaicone, pełnowartościowe i uwzględniać upodobania kulinarne rodziny. Każdy odpowiedzialny za komponowanie rodzinnego menu wie jak wymagające jest to zadanie. Na szczęście na ratunek przychodzi internet z tysiącami blogów i pomysłów na pyszne i zdrowe posiłki. Wybraliśmy dziesięć stron, z których sami korzystamy na co dzień bo idealnie oddają filozofię Sztuki Odżywiania: zdrowe jedzenie to jedzenie sezonowe, bez cukru, białej mąki i produktów wysokoprzetworzonych. Wszystkie blogi zawierają sporo propozycji na osób na diecie wegetariańskiej i bezglutenowej, choć miłośnicy mięsa też znajdą tu coś dla siebie. Są blogi poświęcone zdrowej diecie najmłodszych i mnóstwo pomysłów na zdrowe słodycze. Sprawdziliśmy, polecamy i życzymy tysiąca inspiracji.

  1. Ala'Antkowe BLW

Strona, która powstała dzięki przyjaźni, która połączyła dwie młode mamy. Szukały informacji na temat rozszerzania diety małych dzieci i tak trafiły na metodę BLW. Ta metoda różni się od tradycyjnych papek i słoiczków, od których zaczynamy wprowadzanie nowych produktów do dziecięcej diety. Dzieciom, które już samodzielnie siedzą podaje się całe kawałki ugotowanych warzyw do rączki, żeby jadły je same i w ten sposób od początku uczyły się gryźć i prawidłowo połykać. Blog Ani i Asi to kopalnia informacji na temat BLW i źródło wspaniałych przepisów. Cytując autorki "Nie gotujemy skomplikowanie! Matki czasu nie mają na puszczanie korzeni przy kuchence. Będzie szybko, smacznie, zdrowo i różnorodnie".
Każdy, kto ma małe dzieci powinien odwiedzić bloga AlaantkoweBLW. Polecamy szpinakowe muffinki i pyszne warzywne pasty do pieczywa.

 

2. Am mniam

Kolejny blog mamy z pasją do gotowania i fotografii. Autorka bloga, Magda Gembacka, pisze: "Zapraszam wszystkich, którzy poszukują zdrowych przepisów dla całej rodziny, którzy chcą wzbogacić rodzinne menu o dania z roślin, szukają dań dla alergików – bez jaj, laktozy, glutenu ect." Oprócz przepisów na blogu znajdują się także artykuły dotyczące zdrowego stylu życia, aktywności fizycznej czy recenzje interesujących książek. Ciekawym ułatwieniem jest podział przepisów wg najpopularniejszych alergenów: bez glutenu, bez orzechów itd.

3. Cook it Lean

Cook it Lean to krakowski blog kulinarny, w którym oprócz autorskich przepisów są też ciekawe informacje na temat zdrowego odżywiania, miejsc, które warto odwiedzić oraz imprez kulinarnych. Autorka prezentuje przepisy zgodnie ze stylem żywienia paleo, który głosi, że jakość produktów z których przygotowana jest potrawa jest równie ważna jak jej smak. Blog wyróżniają piękne zdjęcia i eleganckie kompozycje potraw. Poza przepisami blog oferuje także artykuły o diecie paleo, aktywności fizycznej i wydarzeniach związanych z dietą paleo - spotkaniach i warsztatach. To blog dla tych, którzy w swojej codziennej diecie nie chcą rezygnować z mięsa, a także dla osób na diecie bezglutenowej i paleo. Na deser pięknie sfotografowane słodycze bez cukru.

4. Gotuj Zdrowo

Wyjątkowy w naszym zestawieniu blog, bo prowadzony przez mężczyznę - Marek jest dyplomowanym dietoterapeutą i specjalistą medycyny komórkowej oraz terapeutą I stopnia medycyny św. Hildegardy. Oprócz gotowania zajmuje się także fotografią (zdjęcia potraw na blogu są jego autorstwa) oraz prowadzeniem warsztatów kulinarnych. Blog, jak pisze sam jego autor, ma "zainspirować (...) do poznawania alchemii diety oraz prozdrowotnych właściwości pożywienia", aby zachować zdrowie i czerpać jak najwięcej radości z gotowania w domu. Polecamy pyszną zimową frittatę z cieciorką i jarmużem. Pycha!

5. Jadłonomia

Jadłonomia jest jednym z najpopularniejszych blogów z przepisami bez mięsa i innych produktów odzwierzęcych. Jego autorka, Marta Dymek, wydała książkę Jadłonomia. Kuchnia roślinna – 100 przepisów nie tylko dla wegan, która doczekała się już sześciu dodruków! Marta Dymek rzuciła pracę w korporacji by prowadzić stronę z wegańskimi przepisami, która dziś stała się jej pracą. Poza prowadzeniem bloga pisze również artykuły na temat kuchni warzywnej, prowadzi warsztaty kulinarne i ma własny program Zielona Rewolucja w stacji Kuchnia+.
Na stronie Jadłonomii znajdziemy dużo zaskakujących połączeń smakowych i odkryjemy, że burak może być świetnym składnikiem ciasta czekoladowego. Polecamy ciekawą kategorię posiłków "lunche do pracy", oraz pyszne wegeburgery z kaszy jaglanej.

6. In harmony with nature

Autorka bloga, Marta Kierzkowska-Grzybek, jest konsultantem medycznym, biotechnologiem, naturoterapeutą i założycielką Akademii Żywienia Naturalnego SATTWA. Współpracuje jako doradca żywieniowy i wykładowca w Instytucie Psychodietetyki we Wrocławiu. Propaguje świadomy i zdrowy tryb życia, w jej przepisach można odnaleźć elementy makrobiotyki, Kuchni Pięciu Przemian i dietetyki TCM. Przepisy na stronie można przeglądać wg etykiet (śniadania, pasty, zupy itd.) , autora lub daty. Wszystkie potrawy zostały pięknie sfotografowane, co dodatkowo zachęca do ich spróbowania. Zielona pizza wygląda pięknie, a smakuje jeszcze lepiej.

7. Mamałyga

Hasłem przewodnim bloga są słowa "Zdrowe jedzenie smakuje lepiej". Daria Ładocha, autorka bloga, jest trenerem kulinarnym z zakresu kuchni tajskiej i ekspertem z dziedziny żywienia dzieci i zdrowej kuchni dla dorosłych. Na blogu widoczne są azjatyckie inspiracje autorki - posiłki są lekkie, pełne warzyw, a sposób ich podania minimalistyczny. Daria Ładocha prowadzi ponadto bloga o tajskiej kuchni, a także wydała książkę W mojej tajskiej kuchni. Mamałyga to także bogata oferta warsztatów kulinarnych dla każdego: warsztaty kuchni tajskiej, kuchnia wegańska i wegetariańska czy żywienie osób z alergią.

8. Zdrowa Kuchnia Sowy

Blog Sowy to strona osoby takiej jak jej czytelnicy - amatorów, którzy zainteresowali się zdrową kuchnią i jej wpływnie na samopoczucie. Autorka sama przyznaje, że kiedyś nie lubiła gotowania. Dopiero lektura innych blogów kulinarnych i i licznych pozycji książkowych z zakresu żywienia zmieniły jej podejście. Dziś sama dzieli się z czytelnikami pomysłami na zdrowe posiłki komponowane w oparciu o Kuchnię Pięciu Przemian. Pisze: "Moim zdaniem najważniejsze w naszej kuchni jest nie to, co konkretnie jemy, tylko jakiej to jest jakości. Jednocześnie nie jestem zwolennikiem fanatycznego podejścia do sprawy (jakiejkolwiek zresztą), to nie ma być niewolnictwo, tylko wolny wybór". Polecamy jej propozycje bento - pudełek z jedzeniem do pracy.

9. martita cooks

Autorka bloga jest osobą bardzo tajemniczą - na stronie nie ma o niej żadnej informacji, na szczęście zawartość bloga mówi sama za siebie. To idealna propozycja dla miłośników owoców morza (krewetki, ryby, a nawet ośmiornica!) oraz tych, którzy lubią zupy. Sztuka Odżywiania od zawsze zaleca ich jedzenie - najlepiej codziennie. Zupy zawierają dużo wody, dlatego świetnie nawadniają, ponadto są sycące, ale lekkie i stanowią idealny, lekkostrawny posiłek pełen witamin. Zabieganym polecamy zakładkę na blogu "szybkie i łatwe", gdzie znajdziecie szybkie do wykonania przepisy np. na zupę z soczewicy i szpinaku, melona z kozim serem czy wrapy z krewetkami i awokado.

10. Zdrove KarmeLove

Każdy z autorów przedstawionych w tym zestawieniu blogów ma swoje spojrzenie na kwestię zdrowego odżywiania - dla jednych zdrowe oznacza bezmięsne, dla innych wegańskie, bezglutenowe czy paleo. Autorka bloga Zdrove KarmeLove nie zamyka się na żadną dietę, jak sama pisze chciała zebrać w jednym miejscu różne aspekty zdrowego odżywiania. Potrawy na blogu są bezcukrowe, bezglutenowe, bez zbóż, laktozy i kazeiny. Podstawą wszystkich potraw są produkty naturalne, lokalne i roślinne (wyjątek stanowią jajka). Na blogu znajdziemy propozycje naleśników w stu wersjach i ciekawych składników jak kwiaty akacji czy pokrzywa. Zajrzyjcie koniecznie do działu z polecanymi książkami - coś dla poszukujących ciekawych publikacji o zdrowym odżywianiu.