slide 1

WIERZYMY W ZASADĘ, ŻE JEDNA ZŁOTÓWKA WYDANA NA PROFILAKTYKĘ ZDROWOTNĄ RÓWNA SIĘ STU ZŁOTYM WYDANYM NA LECZENIE.
1 zł na profilaktykę = 100 zł na leczenie

slide 2

UWAŻAMY, ŻE W ZDROWYM ODŻYWIANIU NAJWAŻNIEJSZY JEST ZDROWY ROZSĄDEK.

Profilaktyka żywieniowa pozwala na zaoszczędzenie energii, czasu
i pieniędzy w walce z chorobami.

slide 3

Z DOŚWIADCZENIA WIEMY,

ŻE MOŻNA ZNACZĄCO POPRAWIĆ

JAKOŚĆ SWOJEGO ŻYCIA

DECYDUJĄC SIĘ NAWET NA

MAŁE ZMIANY.

Zmieniaj swoje życie z nami!

slide 4

 Wierzymy, że poprzez kompleksowe odżywianie, rozwój fizyczny i duchowy możesz cieszyć się życiem bez chorób.

 

Czy każdy może ćwiczyć? Czyli jak dobrać aktywność fizyczną dla siebie

Zdrowe ciało, zdrowy duchFilozofia polecana przez św. Hildegardę z Bingen głosiła, że podstawą zdrowia są trzy filary: dieta, zioła oraz...post. Dziś, przy minimalizacji ruchu i aktywności fizycznej do wymienionych zaleceń świętej trzeba na pewno dodać jeszcze codzienną porcję ruchu - jako czwarty niezbędny filar. Każdy z wymienionych elementów wzmacnia nasz układ odpornościowy, nasze ciało i ducha dzięki czemu choroby będą nas omijać. Zdrowe życie to zdrowe ciało i umysł, to sposób i trwały styl życia, na zawsze.

Dlatego jeśli zastanawiamy się, czy być aktywnym fizycznie, szczególnie gdy mamy określone ograniczenia zdrowotne – odpowiedź brzmi TAK! Jednak zachowajmy rozsądek i przestrzegajmy pewnych zasad nie rezygnując z bycia aktywnym. Ruch i aktywność fizyczna to niezbędny element naszego życia!

Korzystając z dostępnych publikacji zdrowotnych zgadzam się ze stwierdzeniem, że choroby cywilizacyjne możemy podzielić na 4 zasadnicze grupy.

 • Pierwsza obejmuje zaburzenia przemiany materii i wszelkie ich następstwa takie jak miażdżyca, niewydolność naczyń wieńcowych serca, cukrzyca i otyłość.
 • Druga grupa dotyczy chorób wynikających z przeciążenia układu nerwowego, czyli nerwice, choroby psychiczne, choroby wrzodowe i choroba nadciśnieniowe.
 • Trzecią grupę stanowią choroby urazowe czyli następstwa motoryzacji i rozwoju technicznego.
 • Czwarta grupa jest efektem szkodliwych wpływów środowiska czyli alergie, zatrucia, choroby zawodowe i inne.

Jednym słowem czynniki chorób cywilizacyjnych to przede wszystkim:

 • nadmierne i niewłaściwe odżywianie,
 • zmniejszona aktywność ruchowa,
 • przewaga pracy siedzącej,
 • ograniczenie bycia w ruchu
 • oraz inne, dodatkowe „udogodnienia cywilizacyjne" i szeroko pojęte zanieczyszczenie środowiska, które staje się naszym udziałem.

Zgodnie z wytycznymi Polskiego Forum Profilaktyki dotyczące aktywności fizycznej „siedzący" styl życia lub „lenistwo ruchowe" jest istotnym czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych (ChSN) oraz innych chorób przewlekłych. Ponad 50% osób dorosłych w Polsce – podobnie jak w innych krajach – cechuje „siedzący" tryb życia, a problem niedostatecznej aktywności fizycznej i jej konsekwencji zdrowotnych dotyczy w coraz większym stopniu także dzieci i młodzieży. Zwiększone ryzyko sercowo-naczyniowe związane z niedostateczną aktywnością fizyczną dotyczy zarówno osób zdrowych, jak pacjentów z chorobą wieńcową, niewydolnością serca, zespołem metabolicznym, nadciśnieniem tętniczym, po udarze mózgu i po operacjach kardiochirurgicznych. Leczenie ruchem, czyli kinezyterapia jest istotnym elementem kompleksowej rehabilitacji osób z chorobami sercowo-naczyniowymi a jej efekty są niezależne od zastosowania klasycznych, współczesnych metod terapii. W trakcie testów stwierdzono, że aktywność fizyczna u pacjentów z chorobą wieńcową zmniejsza ryzyko ostrych incydentów, skraca czas leczenia i zmniejsza ryzyko kolejnych hospitalizacji i redukuje ryzyko zgonu sercowego.

Systematyczny wysiłek fizyczny jest jednym z najważniejszych czynników korzystnie wpływających na większość procesów fizjologicznych w naszym organizmie:

 • ma charakter plejotropowy,
 • warunkuje prawidłowy rozwój psychofizyczny,
 • poprawia jakość życia,
 • zapobiega występowaniu nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, zespołu metabolicznego, chorób nowotworowych, depresji, czy osteoporozy i innych.

Osoby aktywne fizycznie żyją przeciętnie o 5–7 lat dłużej.

Propagowanie aktywności fizycznej powinniśmy zaczynać już od wczesnego dzieciństwa! Wysiłek fizyczny dostosowany do wieku, sprawności fizycznej i stanu zdrowia stanowi ważny element profilaktyki prozdrowotnej.

Oczywiście powinniśmy mieć na uwadze, że nadmiernie intensywna aktywność fizyczna, nieracjonalna i niedostosowana do możliwości naszego organizmu i warunków zewnętrznych, nawet u osób mających poczucie pełnego zdrowia może być niebezpieczna. Niektóre ćwiczenia fizyczne mogą prowadzić do urazów i przeciążeń układu ruchu oraz zwiększać ryzyko nagłych powikłań kardiologicznych (zawał serca, zatrzymanie czynności serca, nagły zgon sercowy). W związku z tym podejmowanie intensywnej aktywności fizycznej odbiegającej od dotychczasowej, szczególnie zaś aktywności ekstremalnej lub sportu wyczynowego powinno być poprzedzone badaniami lekarskimi.

Zalecana aktywność fizyczna dla osób zdrowych to wysiłek o umiarkowanej intensywności wykonywany systematycznie (co najmniej 3 razy w tygodniu, a najlepiej codziennie), trwający nie mniej niż 30 minut. Zgodnie z zaleceniami Polskiego Forum Profilaktyki zdrowia zalecane są takie formy ruchu jak np. szybki marsz lub marszobieg, jazda na rowerze, gimnastyka ogólnorozwojowa, czy taniec i pływanie. Wysiłek o mniejszej intensywności lub krótszym czasie trwania zawsze jest lepszy niż „lenistwo ruchowe". A niedostateczna aktywność fizyczna z punktu widzenia profilaktyki to aktywność powodująca wydatkowania mniej niż 500 kcal/tydzień.

Powinniśmy przeciwdziałać skutkom niedostatecznej aktywności fizycznej i zachęcać dzieci, młodych ludzi, osoby z ograniczeniam zdrowotnymi i schorzeniami oraz osoby zdrowe do systematycznej, najlepiej codziennej aktywności fizycznej oraz propagować unikanie korzystania z ułatwień, jakie niesie postęp cywilizacyjny w życiu codziennym np. ograniczać korzystania z samochodu, z windy, ze środków komunikacji etc.

Przeczytaj również:

Żaden lek nie zastąpi ruchu

Wpływ aktywności fizycznej na nasze zdrowie

Zdrowie we krwi - od odżywiania po aktywność fizyczną.

Jak zmienić się ze zwierza kanapowego w piękną gazelę?

Autor: Amelia Bobowska

Indywidualna trenerka fitness i trener rozwoju osobistego i coach. Specjalizuje się w warsztatach i coachingu indywidualnym w dziedzinach, takich jak: praca z celem, pozafinansowe metody motywacji, rozwój osobisty wg metody Motivation Factor oraz harmonia w życiu. W ramach działalności warsztatowej pracowała m.in. dla Festiwalu Progessteron w Poznaniu i Warszawie, Spa Andersia, Spa Lusowski Zdrój i Pracowni Design Thinking Poznań oraz Polskiego Towarzystwa Trenerów Biznesu. Prowadzi coaching indywidualny stosując, jako jedyna do tej pory w Polsce metodę Motivation Factor. Prowadzi zajęcia dla studentów studiów podyplomowych na kierunku: psychodietetyka na SWPS z zakresu aktywności fizycznej jako element zdrowego stylu życia.

Przez wiele lat pracowała w międzynarodowych koncernach jako dyrektor personalny i finansowy. Absolwentka podyplomowych studiów na SWPS z psychologii w firmie i życiu społecznym oraz Szkoły Trenerów Biznesu (Moderator) i Szkoły Coachingu w Kopenhadze – Motivation Factor. Ekonomistka, biegły rewident, trener biznesu I coach, indywidualny trener fitness I indoor cycling. Rekordzistka świata kobiet i Polski w dużej formacji spadochronowej. Prowadzi swoją działalność w Poznaniu i Szczecinie pod firmą Moja trenerka (www.mojatrenerka.pl) tel. 516 081 229 bobowska.amelia (małpa) gmail.com.

 

Źródło zdjęcia: http://all-free-download.com/free-photos/stretching_and_exercising_205630_download.html

Warto przeczytać

Zawsze piszemy jasno, prosto i zrozumiale. Tworzymy artykuły DLA Was.